Mr (C6 H12 06) =

Mr (P2 O5) =

Mr (Ca3 (PO4) 2) =

+2
Ответы (1)
  1. 24 мая, 19:25
    0
    M (C6H12O6) = 12*6 + 1*12 + 16*6 = 180 г/моль

    M (P2O5) = 31*2 + 16*5 = 142 г/моль

    M (Ca3 (PO4) 2) = 40*3 + (31 + 16*4) * 2 = 310 г/моль