Fe-feo-fecl2-feso4-fe (oh) 2-fe (oh) 3-fe2o3

+2
Ответы (1)
  1. 18 марта, 05:36
    0
    Решение:

    1. 2Fe + O2 = 2FeO

    2. FeO + 2HCl = FeCl2 + H2O

    3. FeCl2 + H2SO4 = FeSO4 + 2HCl

    4. FeSO4 + 2KOH = K2SO4 + Fe (OH) 2

    5. 4Fe (OH) 2 + 2H2O + O2 = 4Fe (OH) 3

    6. 2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O