CH4--C2H4--C2H2--C2H6--С2H5 Сl

+5
Ответы (1)
  1. 30 июня, 09:14
    0
    2CH4 + t = CH≡CH + 3H2

    CH≡CH + H2/Ni = CH2=CH2

    CH2=CH2 + t = CH≡CH + H2

    CH≡CH + 2H2/Ni = CH3-CH3

    CH3-CH3 + Cl2 = CH3-CH2-Cl + HCl (на свету)