Fe (OH) 3-Fe2O3 - FeGI3 - AgCI ...

+4
Ответы (1)
  1. 11 марта, 10:56
    0
    1. 2Fe (OH) 3⇒Fe2O3+3H2O

    2. Fe2O3+6HCl=2FeCl3+3H2O

    3. FeCl3+3AgNO3=Fe (NO3) 3+3AgCl