Si Sio2 na2sio3 h2sio3 so2 si

+5
Ответы (1)
  1. 22 ноября, 21:27
    0
    Si + O2 = SiO2

    SiO2 + 2NaOH = Na2SiO3 + H2O

    Na2SiO3 + 2HCl = 2NaCl + H2SiO3

    H2SiO3 = SiO2 + H2O

    3SiO2+4Al = 3Si + 2Al2O3