Mg + ... = MgSO4 + H2

CaO + ... = CaCO3

H2SiO3 = ... + H2O

... + H2O = H3PO4

... + ... = FeCl3 + H2O

... + P2O5 = K3PO4

+4
Ответы (1)
  1. 27 января, 09:54
    0
    Mg + H2SO4 = MgSO4 + H2CaO + CO2 = CaCO3

    H2SiO3 = SiO2 + H2O

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    Fe (OH) 3 + 3HCl = FeCl3 + 3H2O

    3K2O + P2O5 = 2K3PO4