Осуществите превращения:

Fe→ Fe2 O3→ Fe Cl3→ Fe (OH) 3→ Fe2 O3

+5
Ответы (1)
  1. 10 сентября, 07:31
    0
    1) 4Fe + 3O2 = 2Fe2O3; 2) Fe2O3 + 6HCl = 2FeCl3 + 3H2O; 3) FeCl3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaCl; 4) 2Fe (OH) 3 = (t - температура) Fe2O3 + 3H2O.