Cu-x-CuCl2-y-Fe (No³) ²-Fe

+3
Ответы (1)
  1. 8 сентября, 11:52
    0
    2Cu+O2=2CuO

    CuO+2HCl=CuCl2+H2O

    CuCl2+Fe=FeCl2+Cu

    FeCl2+2AgNO3=Fe (NO3) 2+2AgCl

    Fe (NO3) 2+Zn=Zn (NO3) 2+Fe