C-> CH4 > C2H2 >C2H6 > C2H5Cl > C4H10 > CO2

+5
Ответы (1)
  1. 23 августа, 11:33
    0
    1) С + 2 Н2 = СН4

    2) 2 СН4 = С2 Н2 + 3 Н2

    3) С2 Н2 + 2 Н2 = С2 Н6

    4) С2 Н6 + Сl2 = C2H5Cl + HCl

    5) 2C2H5Cl + 2Na = C4H10 + 2NaCl

    6) 2C4H10 + 13O2 = 8CO2 + 10H2O