Помогите решить!

Mr (C6 H6) =

Mr (H2 SO3) =

Mr (H2 CO3) =

Mr (P2 O5) =

Mr (N2 O3) =

Mr (H F) =

+2
Ответы (1)
  1. 13 февраля, 09:37
    0
    Mr (C6H6) = 12*6 + 1*6 = 78

    Mr (H2SO3) = 1*2 + 32 + 16*3 = 82

    Mr (H2CO3) = 1*2 + 12 + 16*3 = 62

    Mr (P2O5) = 31*2 + 16*5 = 142

    Mr (N2O3) = 14*2 + 16*3 = 76

    Mr (HF) = 1 + 19 = 20