Ca=CaO=Ca (oh) 2=CaCL2=Ca

+5
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 12:23
    0
    1.2Ca+O2=2CaO

    2. CaO+H2O=Ca (OH) 2

    3. Ca (OH) 2+2HCl=CaCl2+2H2O

    4. CaCl2=Ca+Cl2.