Fe+HNO3=Fe (NO3) 3+NO2+H2O

+4
Ответы (1)
  1. 11 мая, 13:02
    0
    Fe + 6HNO3 = Fe (NO3) 3 + 3NO2 + 3H2O

    Fe (0) - 3e = Fe (+3) | 1

    N (+5) + 1e = N (+4) | 3