Ca-Ca (OH) 2-CaCO3-Ca (HCO3) - CaCI2-AgCI

+1
Ответы (1)
  1. 25 октября, 08:24
    0
    Сa + 2H₂O = Ca (OH) ₂ + H₂

    Ca (OH) ₂ + CO₂ = CaCO₃ + H₂O

    CaCO₃ + CO₂ + H₂O = Ca (HCO₃) ₂

    Ca (HCO₃) ₂ + 2HCl = CaCl₂ + 2CO₂ + 2H₂O

    CaCl₂ + 2AgNO₃ = ca (NO₃) ₂ + 2AgCl