M (C2H5OH) = 9.2 г

V (H2) - ?

C2H5OH+NA=

+5
Ответы (1)
  1. 23 марта, 06:25
    0
    2C2H5OH + 2Na = 2C2H5ONa + H2 (газ)

    m (C2H5OH) = 9,2 г

    M (C2H5OH) = 12*2 + 1*5 + 16 + 1 = 46 г/моль

    n = m/M = 9,2 / 46 = 0,2 моль

    V = 22,4 * n

    V (H2) = 22,4 * 0,2 = 4,48 л