C2h2->c2h6->c2h5cl->c2h2->co2

+4
Ответы (1)
  1. 17 июля, 08:14
    0
    СH2=CH2 + H2 - > CH3-CH3 (t, kat)

    CH3-CH3 + Cl2 - > CH3-CH2-Cl + HCl (hv)

    CH3-CH2-Cl + KOH - > CH2=CH2 + KCl + H2O

    CH2=CH2 + 3 O2 - > 2CO2 + 2H2O