Ca-Cao-Ca (Oh) 2-CaCl2-CaCo3

Mg-MgCl2-Mg (Oh) 2-Mgo-Mg (No3) 2

+4
Ответы (1)
  1. 21 ноября, 06:34
    0
    2Ca+O2=2CaO

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HCl=CaCl2+2H2O

    CaCl2+H2CO3=CaCO+2HCl