Cr (SO4) 2=K2Cr2O7=K2CrO4=BaCrO4

+4
Ответы (1)
  1. 26 июля, 09:32
    0
    1) Cr2 (So4) 3 + K2O + 3H2O = K2Cr2O7 + 3H2SO4

    2) K2Cr2O7 + H2O = K2Cr2O4

    3) K2CrO4 + Ba = BaCrO4 + 2K