Al-al2o3-alcl3-al (oh) 3-al (so4) 3

+1
Ответы (1)
  1. 30 сентября, 14:34
    0
    4Al + 3O2 = 2Al2O3

    Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3 H2O

    AlCl3 + 3NaOH = Al (OH) 3 + 3NaCl

    2Al (OH) 3 + 3 H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 6H2O