CaCo3→ ... →Ca (OH2) →Ca (No3) 2→ ... CaCl2

+1
Ответы (1)
  1. 10 июля, 22:02
    0
    CaCO3+H2O=Ca (OH) 2+CO2

    Ca (NO3) 2+2NaNO3=Ca (NO3) 2+2NaOH

    Ca (NO3) 2+ZnCl2=CaCl2+Zn (NO3) 2