Na2O+HCL=

Ca (NO3) 2+Na2SiO3=

Na2CO3+HNO3=

AL2O3+CO2=

Zn+Fe (NO3) 3=

AL+HCL=

FeCL2+KOH=

+5
Ответы (1)
  1. 2 января, 16:52
    0
    Ca (NO3) 2 + Na2SiO3 = CaSiO3 + 2NaNO3

    Na2CO3 + 2HNO3 = 2NaNO3 + CO2 + H2O

    3Zn + 2Fe (NO3) 3 = 3Zn (NO3) 2 + 2 Fe

    2Al + 6 HCl = 2AlCl3 + 3 H2

    FeCl2 + 2KOH = Fe (OH) 2 + 2 KCl