Осуществите превращение

zn - zns - zncl2 - zn (no3) 2-zn (oh) 2-na 2[zn (oh) 4]

+2
Ответы (1)
  1. 30 октября, 20:35
    0
    Zn+S = ZnS

    ZnS + 2 HCl = ZnCl2 + H2S

    ZnCl2 + 2 AgNO3 = Zn (NO3) 2 + 2 AgCl

    Zn (NO3) 2 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaNO3

    Zn (OH) 2 + 2NaOH = Na2 (Zn (OH) 4)