1. ZnO + HCl =

Zn (OH) 2 + 2HCl=

2. FeO+HCl=

Fe (OH) 2 + HCl=

3. MgO + HCl=

Mg (OH) 2 + HCl=

4. Al2O3 + HCl=

Al (OH) + HC l =

+4
Ответы (1)
  1. 8 декабря, 12:54
    0
    1. ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O

    Zn (OH) 2 + 2HCl = ZnCl2 + 2H2O

    2. FeO + 2HCl = FeCl2 + H2O

    Fe (OH) 2 + 2HCl = FeCl2 + 2H2O

    3. MgO + 2HCl = MgCl2 + H2O

    Mg (OH) 2 + 2HCl = MgCl2 + H2O

    4. Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2O

    Al (OH) 3 + 3HCl = AlCl3 + 3H2O