PH3P2O3-->P2O5-->H3PO4--> (NH4) 3 PO4

+3
Ответы (1)
  1. 4 апреля, 07:59
    0
    P4 + 6H2 = 4PH3

    P4 + 3O2 = 2P2O3

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    H3PO4 + 2 (NH3•H2O) = (NH4) 2HPO4 + 2H2O