Са→СаО→Са (ОН) 2→СаСОз→Са (НСОз) 2→СаС03

+3
Ответы (1)
  1. 19 октября, 11:43
    0
    CaCO3 = CaO + CO2

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + CO = CaCO3 + H2

    CaCO3 (тверд.) + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2 (разб.)

    Ca (HCO3) 2 + Ca (OH) 2 = 2CaCO3↓ + H2O