Осуществите следующие превращения: 1) Cu-CuO-CuSO4-Cu (OH) 2-CuO-Cu 2) P-P2O5-H3PO4-Ca3 (PO4) 2 3) Li-Li2O-LiOH-Li2SO4

+1
Ответы (2)
  1. 13 апреля, 20:24
    0
    1) Cu-CuO-CuSO4-Cu (OH) 2-CuO-Cu

    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O

    CuSO4 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + Na2SO4

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    CuO + 2Na = Na2O + Cu

    2) P-P2O5-H3PO4-Ca3 (PO4) 2

    4P + 5O2 = 2P2O5

    3H2O + P2O5 = 2H3PO4

    2H3PO4 + 3CaCl2 = Ca3 (PO4) 2 (осадок) + 6HCl

    3) Li-Li2O-LiOH-Li2SO4

    4Li + O2 = 2Li2O

    Li2O + H2O = 2LiOH

    2LiOH + H2SO4 = Li2SO4 + 2H2O
  2. 13 апреля, 20:39
    0
    1

    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O

    CuSO4 + 2H2O=Cu (OH) 2 + H2SO4

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    2CuO=2Cu+O2

    2

    4P + 5O2 = P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    3CaO + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2↓ + 3H2O

    3

    O2 + 4Li = 2Li2O

    Li2O + H2O = 2LiOH

    2LiOH + H2SO4 = Li2SO4 + 2H2O