FeCl3+FeCl2+FeSO4+Fe (OH) 2+FeO+Fe+Fe2 (SO4) 3

+3
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 20:34
    0
    1) Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

    2) 2FeCl2 + Cl2 = FeCl3

    3) FeCl3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaCl

    4) 2Fe (OH) 3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 3H2O

    5) Fe2 (SO4) 3 + 3Ba (NO3) 2 = 2Fe (NO3) 3 + 3BaSO4