Ca - - - > Ca (OH) 2 - - - > Ca3 (PO4) 2

+2
Ответы (2)
  1. 13 февраля, 13:33
    0
    1) Ca+2NaOH=Ca (OH) 2+2Na

    2) 3Ca (OH) 2+2K3PO4=Ca3 (PO4) 2+6KOH
  2. 13 февраля, 14:33
    0
    2Ca+2H2O = 2Ca (OH)

    2H3PO4 + 3Ca (OH) 2 - - > Ca3 (PO4) 2 + 6H2O