N2-->NH3--> (NH4) HPO4-->CaHPO4-->Ca (H2PO4) 2-->H3PO4

+5
Ответы (1)
  1. 6 апреля, 04:25
    0
    N2 + 3H2 = 2NH3

    3NH3 + H3PO4 = (NH4) 2HPO4

    (NH4) 3HPO4 + CaCl2 = CaHPO4 + 2NH4Cl

    2CaHPO4 + H2SO4 (конц.) = Ca (H2PO4) 2 + CaSO4

    3Ca (H2PO4) 2 = Ca3 (PO4) 2 + 4H3PO4