Fe->FeSo4-> Fe (OH) 2->Fe-> Fe (OH) 3

+4
Ответы (1)
  1. 22 апреля, 22:23
    0
    Fe+H2SO4=H2+FeSO4

    FeSO4+Ba (OH) 2=Fe (OH) 2+BaSO4

    Fe (OH) 2+Ba=Fe+Ba (OH) 2

    2Fe+6H2O=2Fe (OH) 3+3H2