1 mr (P2 O5) =

2 mr (Na OH) =

3 mr (H2 SO4) =

4 mr (Na Cl) =

+1
Ответы (1)
  1. 23 января, 14:57
    0
    1) Mr (P2 O5) = 31*2 + 16*5 = 142

    2) Mr (Na OH) = 23+16+1 = 40

    3) Mr (H2 SO4) = 1*2+32+16*4 = 98

    4) Mr (Na Cl) = 23+35.5 = 58.5