M (C2H6) = 60 КГ., V (O2) = 0.21. V = (в.) ? 2C2H6+7O2=4CO2+6H2O.

+2
Ответы (1)
  1. 30 мая, 17:36
    0
    V (O2) = 0.21

    m (C2H6) = 60 КГ = 60000 г

    V = (H2O) ?

    2C2H6+7O2=4CO2+6H2O

    n (C2H6) = m/M = 60000:30 = 2000 моль

    n (O2) = V/Vm = 0.21/22.4 = 0,009375 - недостаток

    n (H2O) = (0,009375 * 6) / 7 = 0,008 моль

    V (H2O) = 0,008 * 18 = 1,44