ZnCl2-Zn (OH) 2-ZnCl2

|

Na2ZnO2

+1
Ответы (2)
  1. 22 февраля, 21:38
    0
    ZnCl2 + 2NaOH=Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 + 2NaOH=сплавление=Na2ZnO2 + 2H2O

    Zn (OH) 2 + 2HCl = ZnCl2 + 2H2O
  2. 22 февраля, 22:56
    0
    ZnCl2+2NaOH=Zn (OH) 2+2NaCl

    Zn (OH) 2+2HCl=ZnCl2+2H2O

    ZnO+2NaOH=Na2ZnO2+H2O