Zn - ZnO - ZnSO4 - Zn (OH) 2 - ZnCl2

+3
Ответы (1)
  1. 17 января, 23:23
    0
    1) 2Zn+O2=2ZnO

    2) ZnO+H2SO4=ZnSO4+H2O

    3) ZnSO4+2NaOH=Zn (OH) 2+Na2SO4

    4) Zn (OH) 2+2HCl=ZnCl2+H2O