P-P2O5-H5PO4-CA3 (PO4) 2

+2
Ответы (1)
  1. 22 марта, 02:46
    0
    4P+5O2=2P2O5

    P2O5+3H2O=2H3PO4

    2H3PO4+3CaCl2=Ca3 (PO4) 2+6HCl