CuCl2->Cu->CuO->Cu (NO3) 2->Cu (OH) 2

+5
Ответы (1)
  1. 10 августа, 19:35
    0
    СuCl2 + Fe = Cu + FeCl2

    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + 2HNO3 = Cu (NO3) 2 + H2O

    Cu (NO3) 2 + 2KOH = 2KNO3 + Cu (OH) 2