Cu==>СuO = = >Cu SO4 = = > Cu (OH) 2==>СuO==>Cu

+3
Ответы (2)
  1. 13 сентября, 01:03
    0
    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O

    CuSO4 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + Na2SO4

    Cu (OH) 2 - - t--> CuO + H2O

    2CuO - - t--> 2Cu + O2
  2. 13 сентября, 04:28
    0
    1) 2Cu+O2=2CuO

    2) CuO+H2SO4=CuSO4+H2O

    3) CuSO4+Ba (OH) 2=Cu (OH) 2+BaSO4

    4) Cu (OH) 2=CuO+H2O

    5) CuO+H2=Cu+H2O