1) Li2O+CO2=

2) Li2O+P2O5=

3) Li2O+Cl2O7=

4) Li2O+SO4=

+4
Ответы (1)
  1. 14 октября, 19:03
    0
    Li2O + CO2 = Li2CO3 + O2

    Li2O + P2O5 = Li3PO4 + O2

    Li2O + Cl2O7 = LiClO4

    Li2O + SO4 = Li2O + S