Ca-Ca (OH) 2-CaCo3-CaHCo3-CaCl2-Ca3 (Po4) 2

+4
Ответы (2)
  1. 24 ноября, 10:07
    0
    Сa + 2H2O = Ca (OH) 2 + H2

    Ca (OH) 2 + Co2 = CaCO3 + h2O

    CaCO3 + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2CO2 + 2H2O

    3CaCl2 + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6HCl
  2. 24 ноября, 10:15
    0
    Сa + 2H2O = Ca (OH) 2 + H2

    Ca (OH) 2 + Co2 = CaCO3 + h2O

    CaCO3 + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2CO2 + 2H2O

    3CaCl2 + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6HCl