K2SO4 + ... = KCl + ...

KOH + ... = Mg (OH) 2 + ...

KOH + ... = Cu (OH) 2 + ...

+4
Ответы (2)
  1. 2 декабря, 06:33
    0
    K2SO4+2HCl=2KCl+H2SO4

    2KOH+MnSO4=K2SO4+Mn (OH) 2

    2KOH+Cu (NO3) 2=2KNO3+Cu (OH) 2
  2. 2 декабря, 07:34
    0
    K2SO4+2HCl=2KCl+H2SO4

    2KOH+MgCl2=Mg (OH) 2+2KCl

    2KOH+CuCl2=Cu (OH) 2+2KCl