как осуществить следующие превращения Al-Al2O3-AlCl3-Al (OH) 3-Al2O3-Al (NO3) 3

+5
Ответы (1)
  1. 31 августа, 09:27
    0
    4Al + 3O2 → 2Al2O3

    Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2O

    AlCl3 + 3H2O = Al (OH) 3↓ + 3HCl

    2Al (OH) 3 = Al2O3 + 3H2O

    3N2O5 + Al2O3 = 2Al (NO3) 3