Ca (HCO3) 2 = > Ca3 (PO4) 2

+3
Ответы (2)
  1. 23 января, 02:23
    0
    3 Ca (HCO3) 2 + 2 H3PO4 = > Ca3 (PO4) 2 + 6 H2O + 6 CO2
  2. 23 января, 03:28
    0
    1. Ca (HCO3) 2 = CaCO3 + CO2 + H20

    2. CaCO3 + H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + CO2 + H2O