Ca3 (Po4) 2 - >P->P2O3 - >H2PO4 - >Na2HPO4

+1
Ответы (1)
  1. 26 апреля, 14:18
    0
    2Ca3 (PO4) 2 + 10C (кокс) + 6SiO2 = 6CaSiO3 + P4 + 10CO

    4P+3O2=2P2O3

    P2O3+2H2O=2H3PO4