1) Ca->Ca2 (OH) - >CaO->CaCl2->Ca

2) CuCl2->Cu->CuO->CuCl2->Cu (Oh) 2->CuO

+5
Ответы (1)
  1. 6 сентября, 11:40
    0
    Сa + 2H2O = Ca (OH) 2 + H2

    Ca ((OH) 2 = t = CaO + H2O

    CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O

    CaCl2 = эл. ток = Сa + Сl2

    CuCl2 + Mg = Cu + MgCl2

    2Cu + O2 = t = 2CuO

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2 NaCl

    Cu (OH) 2 = t = CuO + H2O