Li2O + ... = LiOH, P2O5 + ... = H3PO4, SO3 + ... = Na2SO4

+4
Ответы (2)
  1. 27 апреля, 05:50
    0
    Li2O + H2O = 2LiOH

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    SO3 + Na2O = Na2SO4
  2. 27 апреля, 06:29
    0
    Li2O+H2O=2LiOH

    P2O5+3H2O=2H3PO4

    SO3+2NaOH=Na2SO4 + H2O