цепочка превращения

fe fes h2s s so2 so3 h2so4 BaSo4

+2
Ответы (1)
  1. 26 января, 03:09
    0
    Fe+S=FeS

    FeS+H2O=H2S+FeO

    H2S+O2=S+H2O

    S+O2=SO2 или S + 2H2SO4 = 2H2O + 3SO2

    SO2 + O3 = SO3 + O2

    SO3 + H2O = H2SO4