H2SO4 - - - SO2 - - - S - - - ZnS - - - ZnO - - - ZnCl2

+4
Ответы (1)
  1. 28 мая, 16:30
    0
    2H2SO4 + Zn = SO2↑ + ZnSO4 + 2H2O

    SO2 + 2 H2S = 3 S + 2 H2O

    Zn+S=ZnS

    2ZnS + 3O2 = 2ZnO + 2SO2

    ZnO + 2HCl (разб.) = ZnCl2 + H2O