Mg-MgO-MgCl2-Mg (OH) 2-MgSO4-Mg3 (PO4) 2

+5
Ответы (2)
  1. 2 ноября, 03:04
    0
    2Mg+O2=2MgO

    MgO+2HCl=MgCl2+H2O

    MgCl2+2NaOH=Mg (OH) 2+2NaCl

    Mg (OH) 2+H2SO4=MgSO4+2H2O

    3MgSO4+2H3PO4=Mg3 (PO4) 2+3H2SO4
  2. 2 ноября, 03:34
    +1
    1) 2Mg + O2 = 2MgO

    2) MgO + 2HCl = MgCl2 + H2O

    3) MgCl2 + 2NaOH = Mg (OH) 2 (осадок) + 2NaCl

    4) Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O

    5) 3MgSO4 + 2K3PO4 = Mg3 (PO4) 2 (осадок) + 3K2SO4