Р-Р2 О5-Н3 РО4-Са3 (РО4) 2

+2
Ответы (2)
  1. 14 мая, 19:13
    0
    4P+5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    3CaO + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 3H2O
  2. 14 мая, 21:18
    0
    4P+5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    3CaCl2 + 2 H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6HCl