Cu (OH) 2--Cuo--Cu--Cu (NO3) 2

+3
Ответы (1)
  1. 30 января, 07:41
    0
    Cu (OH) 2=CuO+H2O

    CuO+H2=Cu+H2O

    Cu+4HNO3=Cu (NO3) 2+2NO2+2H2O