Цепочка превращений.

S→MgS→H2S - SO2→H2So3→ Li2 SO3→ Li2So3→ SO2→ H2So4→ PbSo4

+3
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 20:36
    0
    Mg+S=MgS

    MgS+2HCl=MgCl2+H2S

    2H2S+3O2=2SO2+2H2O

    SO2+H2O=H2SO3

    Li2O+H2SO3=Li2SO3+H2O

    Li2SO3+2HCl=2LiCl+SO2+H2O

    SO2 + Br2 + 2 H2O = 2 HBr + H2SO 4

    H2SO4+PbCl2=PbSO4+2HCl